10 czerwca 2016

Badania termowizyjne chłodni

Dlaczego i kiedy warto?

  • Badanie termowizyjne chłodni pozwala wykryć wady izolacji cieplnej oraz zlokalizować nieszczelności powodujące infiltrację ciepłego powietrza do wnętrza komór chłodniczych. Badanie termowizyjne pozwala ocenić stan wentylatorów w agregatach chłodniczych oraz wykryć usterki w rozdzielniach elektrycznych i skrzynkach bezpiecznikowych.
  • Czynnikiem decydującym o szczelności i izolacyjności gotowego obiektu jest jakość montażu płyt warstwowych oraz wady połączeń. Natomiast w przypadku starszych płyt warstwowych, z wypełnieniem styropianowym, mogą występować ubytki powstałe podczas montażu lub długoletniej eksploatacji obiektu.
  • Lato to okres intensywnej pracy agregatów chłodniczych i związanych z tym znacznych obciążeń instalacji elektrycznej. Jest to także pora roku, która umożliwia przeprowadzenie badania termowizyjnego ponieważ konieczna jest różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej około 15-20 K.
  • Nowe lub remontowane komory chłodnicze najlepiej jest sprawdzać podczas ich schładzania, kiedy to powstaje niewielkie podciśnienie i pozwala na łatwe wykrycie nieszczelności. Przed składowaniem ułatwiony jest także dostęp do wszystkich przegród i pomiar termowizyjny jest możliwy do wykonania. Badanie chłodni od wewnątrz daje najlepsze rezultaty, może być jednak bardzo utrudnione brakiem dostępu do ścian zewnętrznych, spowodowanym zmagazynowanymi w chłodni produktami. Wówczas badanie można przeprowadzić jedynie od zewnątrz, co wymaga odpowiednich warunków środowiskowych czyli przede wszystkim brak bezpośredniego nasłonecznienia.